Lucrările de reabilitare a celor 12 străzi din municipiul Fetești, finanțate prin Programul „Anghel Saligny”, se află în stadii diferite de execuție.
Pe străzile Parcului, Libertății și Dumbravei constructorul a avansat cel mai mult. A turnat primul strat de asfalt, iar echipele au executat trotuarele în mare parte. Urmează ridicarea la cotă a capacelor, în vederea așternerii celui de-al doilea strat de asfalt.
Pe strada Nucilor echipele montează bordurile, iar pe strada Romilor execută trotuarele.
Pe celelalte străzi: Eforiei, Ion Creangă, Mircea cel Mare, Matei Basarab, Turnul Severin, Bărăganului T1 și Bărăganului T2, constructorul urmează să intervină cu utilajele pentru profilarea cu piatră, în vederea așternerii primului strat de asfalt.
Contractul de finanțare a fost semnat pe 5 mai 2023 de primarul municipiului Fetești, Laurențiu Șonchereche. Au urmat etapele de pregătire a documentației și procedura de achiziție publică, iar lucrările au început efectiv în aprilie 2025. Au fost suspendate în vara aceluiași an, din cauza opririi plăților de la bugetul central și au fost reluate în urmă cu trei luni.
0 comments