A fost semnat contractul de execuție pentru eficientizarea energetică a Școlii Gimnaziale ”Dimitrie Cantemir” din Fetești

Primarul municipiului Fetești, Laurențiu Șonchereche și reprezentantul asocierii de firme conduse de SC AGEMAX ENGINEERING SRL au semnat contractul de proiectare și execuție pentru eficientizarea energetică a Școlii „Dimitrie Cantemir” – structură a Școlii Gimnaziale „Aurel Vlaicu „.
Săptămâna trecută a fost semnat contractul de finanțare europeană pentru acest obiectiv, în cadrul parteneriatului dintre Primăria Municipiului Fetești și Consiliul Județean Ialomița.
Investiția pentru Școala „Dimitrie Cantemir” are o valoare totală de 2.860.535 de euro, din care 2.375.284 de euro reprezintă fonduri nerambursabile. Tot săptămâna trecută, pe 16 iunie, a fost semnat și un al doilea contract de finanțare. Acesta vizează reabilitarea energetică a corpului principal și a sălii de sport de la Școala Gimnazială „Aurel Vlaicu”.
Proiectele sunt finanțate prin Programul Regional Sud-Muntenia 2021-2027 și au beneficiat de asistență tehnică din partea Băncii Europene de Investiții prin Programul ELENA, în parteneriat cu Consiliul Județean Ialomița. Ambele investiții au termen de finalizare 31 octombrie 2028.

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *